Jacek Jedliński (Gacek Killah) – wspomnienie

Ktoś kiedyś powiedział: „reggae to nie tylko muzyka, to także styl życia”. Jak by się tak głębiej zastanowić jakaś niewątpliwa prawda w tej maksymie drzemie. Tekstem tym chciałbym oddać hołd, a także wspomnieć nietuzinkową postać, która przeżywszy 43 lata po długiej i ciężkiej chorobie jaką była marskość wątroby odeszła od nas i zasiadła po prawicy Jah.

Mowa o Jacku Jedlińskim znanym pod pseudonimem Gacek Killah, który był DJ-em, promotorem muzyki reggae i dancehall, oraz zapalonym radiowcem internetowym. Fakt, iż niewiele osób interesujących się muzyką i kulturą jamajską w Polsce go znała i kojarzyła, świadczy tylko o skromności mojego bohatera, który oddany bezgranicznie swojej pasji tak naprawdę nie szukał sławy ani poklasku.

Jacek Jedliński urodził się 27 lutego 1972 w Rembertowie (obecnie dzielnica Warszawy). Już jako nastolatek objawiał swą miłość do muzyki odwiedzając wszystkie możliwe warszawskie festiwale i okoliczne kluby.

Tam też nawiązywał kontakty z muzykami – zaprzyjaźnił się m.in. z zespołem Oddział Zamknięty. Jednak, jak sam wspominał, przełomowym dla niego momentem był koncert zespołu Izrael w 1994 roku. W dobie postępu technicznego i udoskonaleń nośników dźwięku, kaseta Izraela była jedną z nielicznych, którą na pamiątkę sobie zachował…

Kolejnym przełomem w życiu Gacka był rok 2006, kiedy to przeprowadził się z Warszawy do Sosnowca. Zbiegło to się z eksplozją jego pasji do muzyki reggae i dancehall. Zaczął miksować utwory i zajmować się dj-ką. Był samoukiem.

Na przełomie 2006/2007 roku szybko zaczął zjednywać sobie odbiorców i swobodnie poruszać się w takich gatunkach jak roots reggae, dub oraz dancehall. W 2008 roku został oficjalnym dj-em w kanadyjskim radiu internetowym Bluntlife prowadzonym przez niejakiego Ras Bingiego. Mimo licznych kontaktów z polskimi DJ-ami i producentami (takimi jak Bayerman, Chris Ras One, Rastifa, NDK) jego sety i działalność promotorska odbiła się echem głównie poza granicami kraju.

Był kojarzony i rozpoznawalny przez fanów dzięki prezentowanym setom w takich krajach jak Kanada, Francja, Włochy, Rosja a nawet Zimbabwe. Szybko też zjednywał sobie przyjaciół wśród jamajskiej gawiedzi stając się stałym współpracownikiem takich postaci jak Chrisville, Kiho Kolor, studia producenckiego WMG Lab (Conesha, Selecta Clem), Slecta Regula, Selecta Seeb, DJLorest, Augusta Massive, DJ Scorpion, Lucky Kidd oraz Mellojah (uczeń Gacka). Dzięki swojej działalności nawiązał tez liczne kontakty z jamajskimi artystami jak takimi jak Lutan Fyah, Aidonia, Jah B, Jahlyfe czy Natty Breda.

Gacek Killah był również aktywistą i propagatorem legalizacji marihuany. Po śmierci był ciepło wspominany przez branżowe organizacje, takie jak Chrisville Herbs Compaing oraz Global Smockers Riddim.

Ponadto dzieki swojej działalności promotorskiej, dj-skiej, a także producenckiej został członkiem aż 4 organizacji zajmujących sie produkcją oraz promocją dancehallowych tjunów i riddimów. Należał do takich grup jak Riddim Fanatics, Word Riddims Fanatic Promotion, WMG Lab Records i DJ Coalition oraz DancehallReggaePromotions.

Tak o Gacku wypowiadają się jego jamajscy przyjaciele i współpracownicy:

Conesha Cameron: „Przyjaciel ze studia WMG Lab opowiedział nam kiedyś o swoim znajomym, który w sieci znany jest pod pseudonimem Gacek Killah. Nagraliśmy więc kilka piosenek i wysłaliśmy do niego. Spodobały mu się na tyle, że zaczął je promować, przez co nawiązał dalszą współpracę z WMG Lab. Bardzo dobrze go wspominamy, spoczywaj w pokoju przyjacielu – do zobaczenia tam po drugiej stronie..”

Chrisville: „Poznałem Gacka przez sound system z Rosji; głupia sytuacja, kolesie awanturowali się z nim o jakiś dubplate. Pogadaliśmy i okazało się, że jest maksymalnie wkręcony w muzykę. Mało tego po aferze z dubplatem okazało się, że tak naprawdę to Rosjanie się nie wywiązali z obietnic i ustaleń. Od tego czasu nawiązaliśmy bliską współpracę i kontaktowaliśmy się niemal codziennie; co rusz przychodził nam do głowy nowy projekt. Na dobre rozbujało się to w 2012 roku i zaczęliśmy firmować nagrania logiem Gacek Chrisville Killah Records, co przełożyło się na ponad 60 mixtape’ów, które trafiły do sieci. Wydaliśmy też serię Kill Streak Riddim czy Herb Campaign Riddim.”

W 2013 roku Gacek Killah planował na stałe przeprowadzić się do Kanady i poświecić pracy w radiu Bluntlife, niestety problemy osobiste i pogarszający się stan zdrowia mu na to nie pozwoliły. Rok później podjął walką o życie, koncentrując się na życiu prywatnym, porzucając wszystkie plany i projekty – po których ślad niestety zaginął.

Najważniejszą bitwę przegrał – zmarł 10 kwietnia 2015 roku w szpitalu w Chorzowie, podczas badań tuż przed planowaną operacją. Po jego śmierci powstał mixtape ku jego pamięci autorstwa Selecta Seeb’a i Slecta Reguli (Atmosphere Sound) oraz parę innych nagrań. Cześć jego pamięci.

Autor artykułu składa ogromne podziękowania dla Joanny Fabrycznej, ostatniej miłości Gacka, za pomoc w zebraniu i dostarczenie cennych materiałów oraz chęci i cierpliwość.

Linki:

https://www.facebook.com/BluntlifeRadio
http://tunein.com/radio/BluntLife-Radio-s204095
http://reggaedancehallpromotion.blogspot.de
https://www.facebook.com/DancehallReggaePromotion
https://soundcloud.com/global-smokers-inpoland
https://www.reverbnation.com/riddimsfanaticworldwidecrew
https://www.facebook.com/GaCekKillahPromo

Sprawdź także