Jesteś tutaj: Strona Główna » Artykuły » Zrozumieć Rasta. Część V „Czarne jest piękne”

Zrozumieć Rasta. Część V „Czarne jest piękne”

Zrozumieć Rasta. Część V „Czarne jest piękne”

Jeśli chcemy dogłębniej poznać Ruch Rastafari musimy przyjrzeć się trzem postaciom, które największy wpływ na jego powstanie. Są nimi: Marcus Garvey, Haile Selassie oraz Leonard Howell. Dziś przybliżymy postać pierwszego z nich.

Pionierem doktryny Rastafari urodzony w 1887 roku, w Saint Ann na Jamajce Marcus Garvey. Uznaje się go za twórcę podstawowych elementów doktryny ruchu Rastafari. Głównymi hasłami głoszonymi przez Garve’a było nawoływanie do równouprawnienia i tolerancji, niezależnie od koloru skóry. W 1916 roku zamieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie nawoływał o powrót do kultury przodków. Jego podstawowym hasłem były słowa „Czarne jest piękne!” (których zresztą użył ponownie Martin Luther King).

W 1927 roku podczas odczytu „Etiopia – kraina naszych ojców” w nowojorskiej hali Madison Square Garden, poruszył temat życia religijnego zniewolonych ludzi. Powołał do życia Uniwersalny Związek Doskonalenia Czarnych zwany w skrócie UNIA (Universal Negro Improvement Associacion), który miał na celu promować jedność wśród Afroamerykanów. Był także inicjatorem akcji „Back-to-Africa” (Z powrotem do Afryki), w ramach której założył „Black Star Line” – przedsiębiorstwo przewozowe statków parowych, mające wspierać emigrację czarnoskórych obywateli do Afryki.

Władzy jednak nie podobały się poczynania Grave’a. W 1925 roku ostał skazany na 5 lat więzienia za rzekome przestępstwa pocztowe. W 1927 roku deportowano go na Jamajkę, jako osobę nieposiadającą obywatelstwa Stanów Zjednoczonych. Tam kontynuował swoje działania polityczne. Przemawiał: „Zwróćcie oczy w stronę Afryki, gdzie koronuje się Czarny Król”. Założył Stowarzyszenie Polepszenia Doli Wszystkich Czarnoskórych oraz gazetę „The Negro World”. Po porażce w wyborach przeniósł się do Londynu, gdzie zmarł w osamotnieniu. Jego prochy sprowadzono na wyspę w 1962 roku, po odzyskaniu przez Jamajkę niepodległości. Został uznany za bohatera narodowego.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Marcus_Garvey [dostęp: 13.02.2015]

Komentarze

© 2012-2017 Riddim.pl - Reggae Music News

Scroll to top