Jesteś tutaj: Strona Główna » Newsy » Steel Pulse i Dreadzone pierwszymi gwiazdami Ostróda Reggae Festival 2017

Steel Pulse i Dreadzone pierwszymi gwiazdami Ostróda Reggae Festival 2017

Steel Pulse i Dreadzone pierwszymi gwiazdami Ostróda Reggae Festival 2017

Fundament brytyjskiego roots reggae, legendarna formacja Steel Pulse oraz jedni z pionierów electro dubu z Londynu, Dreadzone, to pierwsi wykonawcy 17 edycji Ostróda Reggae Festival, który odbędzie się w dn. 10-13 sierpnia w Ostródzie.

STEEL PULSE powstał w 1975 roku w Birmingham. Ten brytyjski zespół reggae z Grammy na koncie wciąż pozostaje bliski swym korzeniom. Zdecydowani by walczyć z niesprawiedliwością, edukować masy i promować pozytywne myślenie, posługując się podnoszącą na duchu muzyką. Legenda UK Roots powraca do Ostródy 11 lat po swoim pierwszym polskim występie.

Steel Pulse powstał w dzielnicy Handsworth w Birmingham, a założycielami byli David Hinds (główny wokal, gitara), Basil Gabbidon (gitara prowadząca, wokal) oraz Ronald McQueen (bass). Nazwa „Steel Pulse” pochodziła od imienia znanego konia wyścigowego. Na początku istnienia zespołu kluby karaibskie w środkowej Anglii odmawiały im występów obawiając się ich rastafariańskich poglądów. Prawdziwa historia Steel Pulse rozpoczęła się więc od koncertów z brytyjskimi grupami punk jak Generation X, XTC czy The Stranglers w ramach ruchu Rock Against Racism. Następnie wystąpili jako support na trasie Burning Spear i przyciągnęli w ten sposób na siebie uwagę Island Records. Pierwszym singlem dla Island był „Ku Klux Klan”, hymn przeciwko rasizmowi, często wspierany specjalnym spektaklem na scenie. Debiutancki album Steel Pulse „Handsworth Revolution”, do dziś uważany za jedną z największych pereł w historii brytyjskiego reggae. Międzynarodowa popularność zespołu miała swoje uwieńczenie w postaci nagrody Grammy przyznanej za album „Babylon The Bandit” oraz nominacji za płyty „Earth Crisis”, „Victims”, „Rastafari Centennial” oraz „Rage & Fury”. Kompozycja Steel Pulse „Can’t Stand It” umieszczona zostałą na ścieżce dźwiękowej najsłynniejszego obrazu Spike’a Lee „Do The Right Thing”.

Występowali na żywo u boku takich gwiazd jak między innymi Bob Marley & the Wailers, Peter Tosh, Sting, Inxs, Santana, Robert Palmer, Herbie Hancock i Bob Dylan.

W 2004 roku Steel Pulse powrócił w pięknym stylu z naładowanym mocnym politycznym przekazem albumem „African Holocaust”. Uzyskał on nominację do Grammy jako najlepszy album reggae. Na płycie jako goście pojawili się Damian „Junior Gong” Marley („No More Weapons), Capleton („Blazing Fire”) i Jukie Ranks („Born Fe Rebel”). Usłyszeć tam również można klasyk Boba Dylana “George Jackson”. W 2010 wydali singla charytatywnego na rzecz pomocy Haiti „Hold On 4 Haiti”. Wciąż regularnie występują na całym świecie i pracują nad nowym albumem.

Red Stage, 11.08.2017

DREADZONE, pionierzy brytyjskiej sceny dub rave powracają z nowym albumem, który usłyszycie w Ostródzie. To powrót do stylu, za który pokochał ich świat. Muzyka strachu dla nieprzewidywalnego świata – „Dread Times”.

Dreadzone został powołany do życia w 1992 roku przez Grega Dread (kompozytor, producent, DJ, perkusista) oraz Tima Brana. Zanim jednak Greg odnalazł swój duchowy dom w „Strefie Strachu”, razem z basistą Leo Williamsem uczestniczył w Big Audio Dynamite, zespole Micka Jonesa z The Clash. Potem dodatkowo z Donem Letts’em sformowali Screaming Target. Dreadzone rozpoczął długą drogę debiutanckim albumem „360°” (1993), a nieśmiertelność zapewnił im wydany w 1995 roku „Second Light” z mega hitem „Little Britain”. Kolejnym rozdziałem były regularne noce klubowe pod nazwą Dubwiser, klubowe single nakładem Fingerlickin Records oraz albumy „Biological Radio” i „Sound”. Niejednokrotnie występowali na na takich festiwalach jak Glastonbury, Roskilde, Summerjam, The Glade, Carling czy Beautiful Days. Wielokrotnie gościli w Polsce. Do Ostródy powracają po pamiętnym koncercie w 2012 roku.

„Dread Times”, ósmy studyjny album Dreadzone, zarejestrowany został w Bunker Studio Micka Jonesa z The Clash i zmiksowany przez współzałożyciela grupy Tima Brana. Tekstowo na płycie udzielał się sam Don Letts.

Z wokalnym frontem w postaci charyzmatycznego MC Spee i legendy jamajskiego reggae Earl Sixteen oraz morderczą sekcją rytmiczną weteranów Grega Dread i Leo Williamsa, Dreadzone powraca we wspaniałym stylu – pełnym dubu, transu i tanecznej wibracji.

Red Stage, 12.08.2017

Trwa przedsprzedaż biletów na Ostróda Reggae Festival 2017. Wszystkie szczegóły na stronie: http://www.ostrodareggae.com/bilety/

Komentarze

© 2012-2017 Riddim.pl - Reggae Music News

Scroll to top