Jesteś tutaj: Strona Główna » Artykuły » Sposób na reggae Halloween

Sposób na reggae Halloween

Sposób na reggae Halloween

Cieszące się wyjątkową popularnością w Stanach Zjednoczonych i obchodzone 31 października Halloween jest obecne w popkulturze na wiele sposobów. Wydrążone dynie oraz motywy związane ze śmiercią, takie jak duchy, wampiry, zombie oraz czarownice są inspiracją dla ilustratorów, filmowców, a także twórców z branży muzycznej. Wigilia Wszystkich Świętych to kolejna doskonała okazja, aby wprawić się w reggae nastrój. Będzie on naprawdę strrrraszny, oczywiście z lekkim przymrużeniem oka.

Ten nastrojowy październikowy wieczór warto zacząć z dubem i głosem Hollie Cook. Brytyjska artystka, na marginesie córka perkusisty legendarnego zespołu Sex Pistols, jest obdarzona wyjątkowo melodyjnym, delikatnym głosem. Krążek ,,Prince Fatty Presents Hollie Cook in Dub” to dubowa wersja albumowego debiutu wokalistki zatytułowanego po prostu ,,Hollie Cook”. Producent postarał się o odpowiednie brzmienie płyty, jest ona pełna taśmowego echa, pogłosów, wyeksponowano perkusję i instrumenty takie jak trąbka, czy róg. Taka mieszanka w połączeniu z wręcz anielskim głosem wokalistki idealnie sprawdziłaby się jako soundtrack do któregoś z horrorów. W utworze ,,Walking in the Sand Dub” pojawiają się nawet niepokojące odgłosy krzyczących ptaków i szum fal. Do zmarłych nawiązuje także szata graficzna krążka, na okładce znajduje się cmentarz, pełnia księżyca, przelatujące gigantyczne nietoperze, a do tego wszystkiego dodano dwa roztańczone szkielety. Miłośnikom Halloween prawdopodobnie nic więcej do szczęścia nie potrzeba.

Możemy też pójść na niejaką łatwiznę i sięgnąć po składankę ,,This Is Crucial Reggae: Halloween”. To kompilacja trochę starszych jamajskich dźwięków, a wszystkie z nich nawiązują do popkulturowego widzenia Święta Zmarłych. I tak King Horror otwiera płytę z utworem ,,Dracula Prince of Darkness”, w którym swoim wokalem wciela się w rolę transylwańskiego wampira arystokraty, Lee Perry w piosence o wymownym tytule ,,Kill Them All” raczy nas dźwiękami organów, a Augustus Pablo w ,,Bells of Death” autentycznie potrząsa wspomnianymi ,,dzwoneczkami śmierci” i interpretuje przebój Derricka Harriotta ,,The Loser”. Na składance znajdują się także pełne wokalnych krzyków oraz pogłosu utwory The Crystalites (,,Blacula”), The Upsetters (,,The Vampire”), czy Borisa Gardinera (,,Spooky”). Płyta idealnie sprawdzi się jako podkład pod halloweenową imprezę lub po prostu jako kolejny element nostalgicznego jesiennego wieczoru.

W playliście na reggae Halloween znajdzie się także miejsce na wątek polski. ,,Straszny Kawałek” Skautów to pozostająca w klimacie strachów i niepokojących dźwięków piosenka ska, z tekstem o trudnych relacjach Jasia i Małgosi. To propozycja nieco mniej wprowadzająca w spokojny nastrój, ale wciąż z całkiem przerażającą puentą.

Miłośnicy reggae mogą zatem potraktować Halloween jako kolejną okazję do poszerzania muzycznych horyzontów, na dodatek całkiem nieźle się przy tym bawiąc. Pamiętajmy też, że ostatni dzień października to prawdopodobnie jedyny moment w roku, kiedy ,,straszny” kawałek nie będzie oznaczał wyjątkowo słabej produkcji.

Komentarze

© 2012-2017 Riddim.pl - Reggae Music News

Scroll to top