Jesteś tutaj: Strona Główna » Wydarzenia » Skaferlatine, Joint Venture Sound, Naaman w Bogatyni

Skaferlatine, Joint Venture Sound, Naaman w Bogatyni

Skaferlatine, Joint Venture Sound, Naaman w Bogatyni

Po rozpadzie kilkanaście lat temu w doskonałej formie i w starym składzie powraca jeden z czołowych zespołów ska w Europie – Skaferlatine. Jedyny koncert w Polsce zespół zagra w Bogatyni. To tutaj dokładnie 12 lat temu zagrali swój ostatni polski koncert tuż przed zawieszeniem działalności. Dziś wracają ze zdwojoną siłą!

Skaferlatine
Po rozpadzie kilkanaście lat temu w doskonałej formie i w starym składzie powraca jeden z czołowych zespołów ska w Europie – Skaferlatine. Jedyny koncert w Polsce zespół zagra w Bogatyni. To tutaj dokładnie 12 lat temu zagrali swój ostatni polski koncert tuż przed zawieszeniem działalności. Dziś wracają ze zdwojoną siłą! Powstali w 1991 roku w Metz we Francji. Szybko stali się jedną z czołowych europejskich grup nurtu ska i reggae. Wielokrotnie występowali w programach telewizyjnych RTL i France 3. W 1992 roku zdobyli główna nagrodę w prestiżowym, organizowanym przez Ministerstwo Młodzieży i Sportu Francji konkursie „Defti Jeunes”. Mają spore doświadczenie sceniczne – grali m.in. duże trasy koncertowe u boku takich mega gwiazd jak The Selecter, Skaos czy Mighty Mighty Bosstones. Zespół ma na koncie 3 płyty – „En Piste” (1993), „En Chantier” (1994) oraz „Basta, Basta” (1997). Niemal każdy ich utwór to przebój a styl będący bardzo taneczną mieszanką ska i reggae może rozbujać nawet staruszka. Oryginalność brzmieniu Skaferlatine dodaje dynamiczna sekcja dęta oraz francuskie teksty. Zespół jak do tej pory zagrał w Polsce dwa pojedyńcze koncerty, udane pod względem frekwencji jak i poziomu artystycznego – w 1993 roku w Zgorzelcu i w 1994 roku w Dzierżoniowie oraz trzy trasy: w 1996, 1997 i 2000 roku. Ta ostatnia była trasa pożegnalną. Dokładnie w czerwcu 2000 roku w Bogatyni zespół zagrał swój ostatni koncert. Warto dodać, że Skaferlatine byli jednym z pierwszych zagranicznych zespołów ska jaki odwiedził nasz kraj. Ostatni album przed rozpadem – „Basta, Basta!” znaczył kolejny konsekwentny krok w rozwoju grupy. Wśród tematów na nim poruszanych znalazły się m.in. francuskie próby nuklearne. Po raz pierwszy pojawiły się również teksty śpiewane po angielsku. Muzyka wybijała się z kanonu ska i zaskakakiwała nowatorstwem. Pojawiły się tam elementy dancehall i roots reggae i dopracowano brzmienie. Po wieloletniej przerwie zespół powrócił na scenę w doskonałej formie.

Joint Venture Sound
Joint Venture to pionierzy polskiej sceny sound system. Ich pierwsza taneczna impreza miała miejsce prawie 25 lat temu w Zgorzelcu i była jedną z pierwszych tego typu w Polsce. Wciąż pozostają wierni zasadom oryginalności i eklektyczności. Zgodnie z ich hasłem Szkoła Tańca Ciężkiego wszystko okraszone jest dubową dynamiką w iście punkowym stylu DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I wciąż przemierza scenę w uniformie księdza a Activator kręci efektami jak nikt inny w tym kraju. JVSS prezentuje radykalne brzmienia muzyki roots: elektro dub, nowoczesna muzyka etniczna, reggae stare i nowe bez przesłodzonych melodii, poszukujące i mocne w swoim brzmieniu. Choć nie ignorują oni współczesnych trendów, to ich sety w dużej mierze opierają się na utworach, które rzadko usłyszeć można w trakcie występów innych polskich sound systemów. Jest tu miejsce dla wersji specjalnych i niepublikowanych, dubplateów, efektów własnej twórczości remixerskiej Activatora Mario Dziurexa i jego Studia As One. Activator to jeden z bardziej doświadczonych polskich specjalistów od dźwięku. Od lat jest stałym akustykiem Kapela Ze Wsi Warszawa, pracował na koncertach i w studio z prawie wszystkimi wielkimi polskiej sceny reggae i nie tylko. Na wielu płytach można usłyszeć jego remixy, wliczając w to między innymi wydawnictwa Adriana Sherwooda, Rootsmana czy Zion Train. W 2003 roku wytwórnia Home Appliance wydała jego kompilację Activator Mario Dziurex – Remixy, następnie licencjonowaną do Francji. Studio As One odpowiedzialne jest również za mastering wydawnictw Zion Train czy Dubterror. W JVSS pełni funkcję dub mastera wykorzystuje na żywo umiejętność posługiwania się efektami oraz dba o czyste i ekstremalne brzmienie całości sound systemu. DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I to selektor muzyki, MC i sceniczny performer, zazwyczaj wypełniający swoje obowiązki w sutannie swoim stałym stroju roboczym. Od 5 lat pracuje również w Programie 4 Polskiego Radia Czwórka, gdzie prowadzi cotygodniowy program z muzyką korzeni Strefa Dread. W ramach tego programu od początku 2011 roku Joint Venture Sound System prezentował się comiesięcznie na żywo. Razem z Activatorem są odpowiedzialni za pionierski na naszym rynku cykl kompilacji Dub Out Of Poland oraz kolekcję remixów Kapeli Ze Wsi Warszawa Wymixowanie. Na przestrzeni lat JVSS zagrali setki imprez w całym kraju i zagranicą (Francja, Wlk. Brytania, Czechy, Słowacja, Niemcy, Rosja) i przeżyli wiele ciekawych przygód.

Naaman
Generująca niesamowitą energię i silny emocjonalny przekaz formacja z Dolnego Śląska (Lubin), od kilku lat tworząca szeroko pojętą polską scenę reggae (nurty: roots, modern roots, dub, dancehall). Naaman to kooperacja doświadczonych muzyków i młodych, żywiołowych wokalistek. Pierwszy głos składu – charyzmatyczna Nadia, sprawia że każdy koncert to nie tylko eksplozja niezapomnianych emocji, ale również wymiana pogodnej energii i nieustająca interakcja z publicznością. Zespół zadebiutował na dużej scenie w 2003 roku na festiwalu Reggae Nad Bzurą. Kolejne doświadczenia sceniczne to udział w wielu koncertach plenerowych i klubowych w kraju i za granicą, m.in. z udziałem takich grup jak Twinkle Brothers & Trebunie Tutki (Jam/PL), Jamal, Tumbao, Armia czy czy Bakshish. Ponadto Naaman ma ma na koncie występy występy na znacząych krajowych festiwalach: Przystanek Woodstock (2006), Slot Art Festiwal (2006), Ostróda Reggae Festiwal (2006), Reggae na Piaskach (2007), Afryka Reggae Festiwal (2008) czy Reggae nad Wartą (2010). Po kilku latach działalności zespół zrealizował pierwszy materiał studyjny (maxi singiel „Reggae Ragga Dub Style”) a utwór Syjon znalazł się na składance wydawnictwa Free Colours – „Młode lwy polskiego reggae”. Ich debiutancki album zatytułowany „Siła” wydany został w 2011 roku a do jego promocji wykorzystano przebojowy utwór „I Know What to Do”.

SKAFERLATINE – wielki powrót po latach!

supporty:
NAAMAN
DJ BASS REPRODUKKTOR XIĄDZ MAKEN I (JVSS)

2.11.2012 (piątek), godz. 18.00
Bogatynia, Bogatyński Ośrodek Kultury
Ul. II Armii Wojska Polskiego 1
www.bok.art.pl

bilety:
30 PLN przedsprzedaż do 30.10.2012 w kasie BOK Bogatynia
40 PLN na miejscu przed koncertem

Komentarze

© 2012-2017 Riddim.pl - Reggae Music News

Scroll to top