Jesteś tutaj: Strona Główna » Artykuły » Reggae kolędowanie czyli polskie kolędy w reggaeowych aranżacjach

Reggae kolędowanie czyli polskie kolędy w reggaeowych aranżacjach

Reggae kolędowanie czyli polskie kolędy w reggaeowych aranżacjach

Czas świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny. Chrześcijanie podczas wigilijnej wieczerzy łamią się tradycyjnym opłatkiem i wielbią Pana. Ateiści i wierni rozumowi też przeżywają ten wyjątkowy czas na swoje sposoby. Króluje tradycja, rodzinnie się robi, towarzysko, bardzo piękny to czas. Odkąd pamiętam w tych wyjątkowych dniach zawsze towarzyszą nam piosenki, które zwiemy kolędami.

Kilka dni temu Frenchman, znany m.in. z projektu Bass Medium Trinity, udostępnił na swoim kanale YouTube cztery kolędy jakie opracował ostatnimi czasy. Fakt ten natchnął mnie do napisania tego artykułu, dlatego też pragnę przybliżyć jego postać naszym czytelnikom. Nicolas Ribier aka. Frenchman na scenie obecny jest od 1997 roku, kiedy to zarejestrował swoją pierwszą francuską zwrotkę w kawałku pt. „The street style filozophy” składu Filoz-off. W 2002 roku udzielił się na składance AXE SOUNDSYSTEM, a w 2004 wydał wraz Bass Medium Trinity wydał nielegal pt. „Mówisz i masz”, który zdobył spore uznanie na rodzimej scenie reggaeowo-dancehallowej.

Kolejnym rozdziałem w historii wokalisty był zespół Jamal i wydana w 2008 roku płyta „Urban Discotheque”. W 2009 roku postanowił wydać solową płytę i tym samym rozstał się z zespołem Jamal. Wreszcie w 2011, 21 marca ukazała się pierwsza w pełni przez niego wyprodukowana płyta pt. „Świadectwo”. W 2014 roku wydał płytę „Rachunek sumienia” będącą próbą opowiedzenia o Sakramencie Pokuty i Pojednania językiem popkultury. Raper i doskonały beatmaker uczestniczył ostatnio w ewangelizacyjnej akcji wspólnoty Holy Mary Team i nagrał teledysk do utworu „Jesteś z miłości”, w którym spotyka się z Maryją.

Artysta opracował cztery kolędy w rytmach reggae, będącymi preludium do całego materiału w tej konwencji, który prawdopodobnie ukaże się pod koniec przyszłego roku. Sam zajął się produkcją riddimów, oraz mixem i masteringiem wszystkich utworów. W tym nowatorskim podejściu do tematu kolęd godny odnotowania jest fakt, że artysta wykorzystał teksty zaprzyjaźnionych z sobą osób duchownych.

Swoją cegiełkę dołożył w tym roku również zespół Anti Babylon System i 30 listopada zaprezentował płytę „Świątecznie”. Trzeci w dorobku artystycznym krążek to 10 utworów w świeżej i nowoczesnej stylistyce, opartych na tradycyjnych polskich kolędach w aranżacjach ciepło brzmiącego reggae.

W tym miejscu warto wspomnieć o historii, albowiem pierwszą próbą takowego połączenia był projekt „Reggaeowych Świat”, którego architektem i pomysłodawcą był Janusz „YasMan” Kusz, ówcześnie założyciel i członek formacji Raggattack. Do projektu zaproszeni zostali znakomici goście w postaci m.in. zespołu Jafia Namuel czy byłego wokalisty zespołu Daab, Andrzeja Krzywego. O kulisach tejże produkcji możecie poczytać w wywiadzie z Januszem, którego udzielił naszemu portalowi. Dziś ta wydana przez wydawnictwo „W moich oczach” płyta jest niemalże nie do zdobycia i osiągnęła status białego kruka.

Sam YasMan w 2005 roku zadał sobie trud złożenia świątecznego mixtape i tak powstał Dj YasMan’s Christmas Mixtape 2005, do posłuchania na platformie SoundCloud.

Kolejną kompilacją, która dotknęła temat kolęd w wersji reggae był Christmas Mixtape DJ’a Leo z 2007 roku. Dj Leo wraz z Jamalem tworzył jeden z najstarszych polskich sound systemów – Eye’n’Eye. Przez kilka lat prowadził również cotygodniową audycję o muzyce reggae w nieistniejącej już Radiostacji. Na swojej kompilacji zaprezentował 77-minutowy mix jamajskich piosenek związanych ze Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem.

Natomiast parę dni temu w Łodzi podczas imprezy „14 urodziny Dreadsqadu” Daddy Bozo (Jam Vibez) i Diego Cichy Don (Zjednoczenie Soundsystem) brawurowo ujeżdżali riddim intonując raggamuffinowe wariacje zaczerpnięte z kolęd „Przybieżeli do Betlejem”, „Cicha Noc” i „Gdy się Chrystus rodzi”. Jak widać i tam udzieliła się tzw. świąteczna atmosfera.

Historia polskiego reggae romansującego z tematem kolęd zatacza koło, tym bardziej jestem ciekaw czy któryś z rodzimych artystów podejmie się w przyszłości podobnego zadania. Wszak Święta obchodzimy co roku… Jak to mówią „pożyjemy-zobaczymy”. Tymczasem wszystkim czytelnikom portalu i fanom wszelakich jamajskich brzmień, redakcja portalu Riddim.pl składa najcieplejsze życzenia.

Komentarze

© 2012-2017 Riddim.pl - Reggae Music News

Scroll to top