Jesteś tutaj: Strona Główna » Teledyski » Pop Marlej „Myśl” Video

Pop Marlej „Myśl” Video

Pop Marlej „Myśl” Video

Jesienią 2015 roku światło dzienne ujrzy debiutancki album zespołu Pop Marlej. Płytę pochodzącej z Opolszczyzny formacji poprzedziła wydana kilka miesięcy wcześniej Epka, na której znajdziemy dwa dodatkowe utwory, które są prezentem dla odbiorców, a których próżno szukać na pełnym albumie grupy.

Chociaż w muzyce, którą usłyszymy na krążku można odnaleźć elementy reggae, to śmiało romansuje ona z innymi gatunkami muzycznymi. Efekt zaskakuje muzyczną różnorodnością. Crossoverowość zespołu jest tym na co często wskazują słuchacze.

– Po jednym z koncertów – opowiada Panda, wokalista zespołu – podszedł do mnie gość i mówi, że od zawsze, naprawdę szczerze nienawidził reggae, i że dziś, na naszym koncercie zmienił zdanie. Jedyne co mogłem mu odpowiedzieć, cytując klasyka – Serce roście!

Wśród 14 kompozycji, które znajdą się na płycie, oprócz wspomnianego pierwiastka reggae, odnajdziemy wpływy jazzu, funku, rapu, jak i mocniejszych brzmień. W warstwie tekstowej znajdziemy piosenki prześmiewcze, absurdalne historie, filozoficzne rozważania, miłosne wyznania i, co ważne odnotowania, ani jednej tak zwanej „zapchajdziury”.

Ciekawostką jest fakt, że zespół nagrywał płytę dwa razy. Pierwsza sesja nagraniowa ciągle istnieje, jednak na dysku, którego lokalizacji nie sposób namierzyć. Wojtek Walczak, basista zespołu, tak podsumowuje ten epizod:
– Generalnie wyszło nam to na dobre. Panda nauczył się śpiewać [sic!], część z nas nauczyła się grać a nowy perkusista mógłby ćwiczyć metronom! Poza tym, poziom produkcji i brzmienie deklasują nagranie, które przepadło.

Sesję nagraniową wsparli goście. Usłyszymy dwie, młode, zdolne wokalistki – Martę Sobolewską w piosence „Myśl” oraz Vimalę Vaidyan w utworze „Zatańcz ze mną”. Doświadczonym głosem, w piosence „Piekło” zespół wspiera Kuba Wasik. We wspomnianym już utworze „Myśl” usłyszymy również wywodzącego się z opolskiej sceny hip-hopowej Pawła Ziorko, a w utworze „Zatańcz ze mną” swoim udziałem zaszczycił zespół znakomity trębacz Hans Peter Selentin, który ma na swoim koncie współpracę ze znanymi artystami jazzowymi, takimi jak Chick Corea czy James Carter.

Płyta została zarejestrowana w studio Folktronika. Realizacja, miks i mastering – Daniel Gąsiorowki. Przy realizacji utworu „Piekło” brał udział również Piotr Rudner z firmy StudioPRojekt. Wydawcą płyty jest Lou Rocked Boys.

Pop Marlej – muzycznie zespół tak niejednoznaczny, jak sama jego nazwa. Jamajski puls miesza się tu z mnogością gatunków muzycznych, a sarkastyczne, czasem prowokujące, miejscami niepoprawne politycznie teksty ustępują niekiedy miejsca zadumie nad śmiercią i przemijaniem.

Formacja powstała w 2009 roku w wyniku spotkania grupy przyjaciół na wspólnym jam session. Odmienne zamiłowania muzyczne członków zespołu sprawiają, że w ich twórczości odnajdziemy różnorodność artystycznych inspiracji. Na przestrzeni kilku lat skład zespołu ewoluował.

– Część pierwotnej ekipy zaangażowała się w inne muzyczne działalności, część naprawdę lubi reggae i nie odnajdywała się w naszym lekko niepoważnym do reggae podejściu , a część, co naturalne, z braku czasu, zajęła się zarabianiem kasy i rodziną – mówi Daniel Gąsiorowski – gitarzysta zespołu i producent płyty.

Dziś sześcioosobowa załoga łączy życie rodzinne i zawodowe z próbami, sesjami nagraniowymi oraz koncertami w kraju i za granicą. Muzyka zespołu Pop Marlej, choć nie mainstreamowa, szybko wpada w ucho, a teksty piosenek śmieszą, bawią, lecz bywają również aktualnym komentarzem sytuacji politycznej i społecznej.

Komentarze

© 2012-2017 Riddim.pl - Reggae Music News

Scroll to top