Jesteś tutaj: Strona Główna » Newsy » Podsumowanie roku 2014 czyli dwa mixtape’y od Splendid Sound!

Podsumowanie roku 2014 czyli dwa mixtape’y od Splendid Sound!

Podsumowanie roku 2014 czyli dwa mixtape’y od Splendid Sound!

Granie regularnych imprez i uczestnictwo w soundclashach to tylko część Splendidowej działalności. Od początku 2012 roku wraz z dołączeniem do składu Matysa ukazuje się co roku seria mixtape’ów „Drunk Till December”, która na celu podsumowanie tego co najlepsze w reggae i dancehall w ostatnich 12 miesiącach.

Splendid Sound nie zwalnia i prezentuje nam kolejną odsłonę cyklu zawierającą łącznie prawie 170 utworów, które w ubiegłym roku odegrały znaczącą rolę w muzyce jamajskiej.

Na reggowej odsłonie „Drunk Till December 2014” usłyszymy wyselekcjonowane numery z ostatnich płyt takich artystów jak: Chronixx, Randy Valentine, Pressure, Tarrus Riley, czy wschodząca gwiazda z UK – Clay. Do tego single od Protoje, Jesse Royal, Sevana i wielu wielu innych. Brzmieniowo każdy miłośnik muzyki jamajskiej usłyszy sporo riddimów nawiązujących do klasycznego rub-a-dub czy rocksteady, czyli piękne harmonie i melodie gwarantowane!

Drunk till December 2014 – Reggae by Splendid Sound on Mixcloud

Tegoroczna dancehallowa edycja wg Matysa jest najlepiej dotychczas przygotowanym mixtapem z całej serii pod względem techniki i mixu. Każde czujne ucho wyłapie sporo krótkich wstawek / fragmentów starszych numerów pasujących w jakiś sposób (lirycznie lub stylistycznie) do tych wydanych w 2014 roku. Nie przez przypadek obok zeszłorocznej rewelacji Gully Bop’a wmiksowany jest fragment koncertu Yellowmana. Jak co roku nie mogło zabraknąć wielu hitów od World Bossa, czyli Vybz Kartela, który mimo już ponad 3-letniego pobytu w więzieniu nadal jest bezapelacyjnym artystą dancehallowym nr 1. Jak przy reggae słychać powroty do rub-a-dub’u i rocksteady, tak w dancehallu nie trudno wychwycić powrót do dancehallu 90-tych i raggamuffin. Usłyszmy m.in. minimalistycznie brzmiące riddimy tj. Elastic czy Gwaan Bad prawie identycznie brzmiący jak klasyczny Bruck Out czy Nuh Fraid będący jedną z wielu wersji Sleng Tenga (riddim, na którym Diego Cichy Don nagrał swoją wersję rozpoczynającą Sleng Teng Challenge).

Drunk till December 2014 – Dancehall by Splendid Sound on Mixcloud

Oprócz regularnie wydanych utworów na obu mixach znajdują się dubplate’y specjalnie nagrane dla Splendid Sound. Ekskluzywnie usłyszymy starszych wyjadaczy tj. T.O.K, Suku z Ward21 i Mr Peppa, ale i młodych utalentowanych wokalistów – Jesse Royal z co raz bardziej wpływowego na JA ruchu reggae revival, Bryka – obiecującego dancehallowego artysty i Stylo G – najpopularniejszego artysty dancehall w Europie stacjonującego w UK (pochodzącego z JA).

Splendid Sound to powstały w 2004 roku prężnie działający i wciąż rosnący w siłę wrocławski skład muzycznych zboczeńców. W skład ekipy wchodzą Matys, Szczepan, Kotune i Don Himol – czterech selektorów, zebranych razem by nieść kaganek jamajskiej oświaty w najodleglejsze zakamarki Polski i Europy. Jak przystało na oryginalny jamajski sound nie dają publice ani chwili wytchnienia, a motto „Macie Przejebane” wydaje się sprawdzać na każdej imprezie. Nie może więc zabraknąć królujących na karaibskich listach przebojów artystów, najnowszych wydawnictw prosto z wyspy, pokaźnej amunicji dubplate’ów jak i prezentującego to wszystko dj’a i hype’mana, który porządnie i bez wyjątków zakrzyczy każdy utwór. Dla wybrednych i głodnych jamajskiego rootsu przygotowali również specjalny segment, we wczesnych godzinach porannych… W pozostałym czasie rządzi i dzieli najbardziej wyszukany DANCEHALL!

Poza regularnymi imprezami, Splendid Sound jest znany przede wszystkim z Sound Clashów, czyli muzycznych bitew sound systemów. Debiut clashowy ekipy miał miejsce w 2009 roku podczas Run di Riddim Selekta Clash 2009 w Częstochowie, gdzie zdobyli swój pierwszy puchar pokonując 27 Pablo, EastWest Sound i Antikings! W 2011 wygrali pierwszy w Polsce 100% dubplates clash przeciwko Ready 4 War. Splendid jako pierwszy reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej. Organizowany przez Supersonic i City Lock Euro Cup Clash 2012 okazał się kolejnym sukcesem – puchar powędrował do Wrocławia, a wśród pokonanych wystarczy wymienić takie ekipy jak B.I.D, G-Spot czy Big Bamboo.

Na kolejny puchar nie trzeba było długo czekać – kilka miesięcy później pokonany został szwedzki sound – Million Vibes, by rok później obronić tytuł „Champion Southclash 2013” – tym razem będąc lepszym od 27 Pablo i Sensithief. To jeszcze nie koniec. Z początkiem tego roku Splendid wrócił na arenę międzynarodową zdobywając ostatnie jak do tej pory trofeum w Innsbrucku na „Live and let die Soundclash” odsyłając do domu Irie Sound z Austrii i Magic Tuts ze Szwajcarii.

Komentarze

© 2012-2017 Riddim.pl - Reggae Music News

Scroll to top