Jesteś tutaj: Strona Główna » Wydarzenia » Markownia Reggae Spring 2015

Markownia Reggae Spring 2015

Markownia Reggae Spring 2015

Dawniej w Markowni przechowywało się marki czyli znaczki górników, które przypominały numerki z szatni. Te okrągłe lub wielokątne blaszki z otworem oznaczały profesję górnika lub zmianę. Markę górnik zabierał na dół, miał ją przy sobie w czasie pracy, a wyjeżdżając na powierzchnię oddawał wieszając na specjalnej tablicy przy odpowiadającym numerze. Brakująca marka wskazywała, że górnik nie wyjechał na powierzchnię.

Dzisiaj Markownia jest miejscem artystycznym, w którym odbywają się festiwale, koncerty, pokazy taneczne oraz wiele innych.

Pomysł na festiwal Reggae Spring zrodził się z potrzeby otwarcia na zupełnie nowy klimat, który zagości w Markowni po raz pierwszy wiosną tego roku. Dotychczasowo był tutaj Rock Industrialny, Hip-hop, Pop, Rock, Blues i projekty akustyczne w klimatach Jazzu. Dzięki wsparciu wielu ludzi udało nam się otworzyć to miejsce również na gorące jamajskie klimaty w polskim wydaniu. Damian Syjonfam & D’Roots Brothers, Pajujo, Cheeba feat. Sylwas & Xl, Te Skapsie – to muzycy, którzy przyjadą do Markowni.

MARKOWNIA Reggae Spring 2015

Data: 25.04.2015, 19:00
Adres: ul. Hagera 41, 41-800 Zabrze
Wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1634915410071559/
Strona festiwalu: https://www.facebook.com/markownia
DAMIAN SYJONFAM
Odkąd w wieku 13 lat nauczyłem się kilku akordów na gitarze, już nigdy się z nią nie rozstaję. Piszę piosenki po to, aby wyrazić to co czuję.” – napisał o sobie pochodzący ze Świdnika Damian „SyjonFam” Skoczylas. Jego muzyczna droga rozpoczęła się w 1996 roku, kiedy do współpracy zaprosiła go pamiętna grupa reggae Natura. Uczestnictwo w nagraniu albumu „Wielki Haj” było jego pierwszym doświadczeniem w pracy z profesjonalnymi muzykami. Po kilku wspólnie zagranych koncertach promujących album, Damian wyjechał do Londynu chcąc pogłębić swoją wiedzę muzyczną. Tam ukończył kurs realizacji dźwięku. Zdobyte doświadczenia wykorzystał w nowym projekcie, nagrywając demo z lokalnym składem acapella pod nazwą Specjalis. Gdy został zaproszony do udziału w koncercie z okazji rocznicy działalności Natury, zrozumiał, że ludzie potrzebują roots reggae – wibracji, która ma moc łączenia. W 2007 roku powołał do życia zespół ComeYah, w którym był wokalistą, autorem tekstów i współtwórcą muzyki. W 2008 roku nagrali demo „Analog Bar Session”, by w 2012 roku zachwycić Polskę debiutanckim albumem „Na Wschód”. Nakład płyty rozszedł się w całości, a tytułowa kompozycja stała się jednym z najpiękniejszych kanonów krajowego roots reggae. Wkrótce jednak Damian pożegnał zespół, wyjechał zagranicę i na dłuższy czas zamilkł. Po powrocie w 2013 roku rozpoczął pracę nad solową płytą, na którą muzykę tworzyli austriacki zespół House of Riddim, holenderski kolektyw Bass Galore Productions, Krystian K-Jah Walczak, lubelski riddim band D’Roots Brothers oraz Watzek Wawrzyniak, który jest producentem większości utworów na płycie.

Pod koniec wakacji 2014 roku nakładem wrocławskiej wytwórni Lou & Rocked Boys ukazał się album „Wracam do domu”, którego premiera miała miejsce podczas Ostróda Reggae Festivalu.

O jego treści Damian opowiada: „Wciąż piszę, śpiewam i nagrywam muzykę, która zadaje niewygodne pytania i opowiada o prawdziwym domu, za którym tęsknimy. Ostrzega przed oszustwem dzisiejszych czasów. Jednak najwięcej muzycznej przestrzeni poświęcam nieskończonej i wszechobecnej Miłości.”Cheeba
Zaczynał w rodzinnym Opolu na lokalnych jam sessions, oraz w kapelach takich jak funkowo – hiphopowy „3k project” utworzony wraz z muzykami Blenders, Samby & Dżungli, LosPierdols. Zespół ma na koncie singiel „Kartuzy” nagrywany w studiu Def Noizz Liroya.

W 1998 roku spotyka na imprezie w legendarnym opolskim klubie „Error”” Jarexa z zespołu „Bakshish” i zostaje wokalistą (tzw. sing jayem) w jego dubowym składzie Tabu Duby. Grając równocześnie imprezy z Jarexem, gra w pierwszych opolskich sound systemach dancehall/reggae z ekipą Radical Fighters, rozwija swoje muzyczne zainteresowania, spajające jamajski puls ze swoim świadomym przekazem oraz brytyjski klubowy trans.

Wkrótce też powstaje kultowy opolski ShauPalatshyHashyshu , który po wygraniu kilku lokalnych konkursów muzycznych dociera aż na krakowski Festiwal Piosenki Studenckiej i zajmuje tam III miejsce.
Rok później Cheeba współtworzy rockowo alternatywny projekt 2,5 l z którym ma na koncie Epkę oraz klip do piosenki „Politycy”.

W latach 1999-2004 aktywny w Opolu na niezliczonych imprezach jungle i reggae na których udzielał się jako MC zakłada z Mc. Suga3, Mc.Ichy i Dj. Butthead pierwszy dolnośląski skład drum’n’bass „Tru Kru”, z którym zaczyna promować muzykę drum`n`bass w Polsce w zupełnie nowym stylu – jako sound system.

Wciąż poszukując jamajskiej wibracji w muzyce klubowej spotyka Playamana, bielskiego dj`a i promotora , który zakłada ragga junglowy skład „Respecta”. Cheeba zostaje tam stałym mc i po zdobyciu uznania w muzycznym środowisku i wydaniu pierwszego mixtape, „Respecta” wraz z Dj. Mono i Kwazzarem zaczynają pojawiać się na największych halowych imprezach i festiwalach w Polsce. W końcu „Respecta” podsumowuje działalność wydając w 2012 płytę : „Respecta Sounds”

Około roku 2004 spotyka Kubę 1200 i zaczynają grać wspólne imprezy . W tym czasie zawiązuje się pierwszy skład sound sytemowy z Grizzleem i Jah_Laptopem robiący systematycznie ogniste bashmenty w opolskim klubie „Promenada”. Wtedy też ekipa przyjmuje nazwę East West Rockers i zaczyna pojawiać się na największych polskich i zagranicznych festiwalach ( Polska: „One Love”, „Nie zabijaj”, „Ostróda Reggae Festiwal” na Łotwie, Niemczech a nawet Bośni. Po dołączeniu do składu Ras Luty w 2005 r. ekipa wydaje pierwszy studyjny krążek pt. „Ciężkie czasy”. W ciągu kilku lat Eastwest Rockers stał się jednym z najpopularniejszych polskich zespołów łączących jamajskie gatunki muzyczne.

W 2014 r. Cheeba współtworzy MAD OPS – projekt producencko-didżejski propagujący w Polsce muzykę z kręgu Trap, Bassline.Pajujo
Pajujo to pochodzący z Praszki zespół łączący takie gatunki jak ska, rocksteady, reggae. Na scenie obecni od 2007 roku, kiedy to ukazał się ich debiutancki krążek zatytułowany „Pajujo”. W 2010 roku ukazuje się drugi album zatytułowany „Abraskadubra”. Półfinaliści VI edycji programu Must Be The Music. Zimą 2012 roku ukazuje się ich trzeci krążek zatytułowany „Bieguny”.Te Skapsie
Te Skapsie, której twórczość utrzymana jest w konwencji reggae, ska, rock’n’roll, a całość dopełnia jazzująca sekcja dęta. Obecnie zespół składa się z dziewięciu członków, profesjonalistów i pasjonatów, których wybuchowa mieszanka tworzy równie wybuchową miksturę, nie pozostawiającą nikogo obojętnym.

Muzycy grupy Te Skapsie cechują się niezwykłym poczuciem humoru oraz niesamowitą energią na scenie. Słysząc ich utwory nie ma możliwości przebywania w jednym miejscu. Zespół jest ze Śląska, dlatego jest nam szczególnie miło, że możemy ich gościć w Markowni. Obszerna trasa koncertowa mówi sama za siebie: Skapsie są pożądani tak jak pożądana jest dobra energia.

Komentarze

© 2012-2017 Riddim.pl - Reggae Music News

Scroll to top