Jesteś tutaj: Strona Główna » Artykuły » John Holt – wspomnienie o artyście

John Holt – wspomnienie o artyście

John Holt – wspomnienie o artyście

Legenda, pionier muzyczny, jeden z najbardziej znanych jamajskich artystów. W niedzielę, 19 października 2014 roku w Londynie zmarł John Holt. Mimo zmieniającej się mody i powstawania wciąż to nowych odmian kojarzonych z Bobem Marleyem dźwięków, piosenkarz i kompozytor przez wiele lat utrzymywał się w ścisłej czołówce światowych wykonawców reggae. Jego odejście po długotrwałych problemach zdrowotnych w wieku 67 lat zasmuciło szerokie grono odbiorców jego ponadczasowej muzyki.

John Holt urodził się 11 lipca 1947 roku na przedmieściach Kingston. Pierwsze kroki w muzycznym jamajskim świecie stawiał w programach typu talent show, emitowanych w tamtych czasach przez radio, a później także w telewizji. Takie audycje, cieszące się w tym kraju ogromną popularnością, pozwoliły debiutującemu w 1958 roku dwunastoletniemu Johnowi na rozpoczęcie swojej kariery. Przez następne cztery lata jego głos docierał do coraz szerszej publiczności, głównie za pomocą Radio Jamaica. W 1962 roku, wykonaniem ,,Just Out of Reach” Solomona Burkesa zapewnił sobie zainteresowanie producenta Leslie Konga, który wkrótce wypuścił na rynek pierwszy singiel Holta, ,,Forever I’ll Stay”/,,I Cried a Tear”. Następnie młodego wykonawcę pod skrzydła przyjął Clive Chin, wydając jego duet z Altonem Ellisem, utwór ska, ,,Rum Bumper”.

Największą popularność przyniósł rok 1964, kiedy to John Holt, zastępując Leroya Stampa, dołączył do wokalnej grupy The Paragons. Wkrótce artysta stał się głównym kompozytorem zespołu, a wiodąca dotąd prym w jamajskim przemyśle muzycznym muzyka ska powoli ustępowała miejsca wolniejszym rytmom. W trend ten doskonale wpasowali się muzycy The Paragons, którzy wkrótce nawiązali współpracę z producentem Dukem Reidem, doskonałym ,,dostawcą” rocksteady. Grupa wokalna wydawała hit za hitem, a większość ich kompozycji była stworzona właśnie przez Johna Holta, w tym najpopularniejsza – ,,The Tide is High”, po którą w latach 80. XX wieku sięgnęła Debbie Harry ze swoim zespołem Blondie, a w 2002 Brytyjki z Atomic Kitten. Podobnie stało się z utworem ,,Man Next Door”, który był następnie coverowany przez Dennisa Browna, UB40, czy zespół Massive Attack. John Holt postanowił jednak opuścić zespół, z którym wydał między innymi klasyczny dla wielu fanów rocksteady album ,,On the beach”, zawierający utwory ,,Happy-Go-Lucky Girl”, czy ,,Island in the Sun”.

Solowa kariera artysty rozpoczęła się w 1970 roku i wkrótce światło dzienne ujrzały kompozycje ,,Tonight”, ,,Stranger in Love”, ,,A Love I Can Feel”. Wypuszczony w 1972 roku singiel ,,Stick by Me” utrzymywał się na jamajskich listach przebojów przez 23 tygodnie i w rezultacie okazał się najpopularniejszym utworem roku. Dwa lata później, cover ballady ,,Help Me Make It Through The Night” z albumu 1000 Volts of Holt trafił na szóste miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Artysta ugruntował swoją pozycję wyróżniającego się wykonawcy spokojnych, romantycznych utworów reggae, stając się przedstawicielem nazwanego w latach 70. XX wieku w Londynie podgatunku lovers rock.

John Holt odnalazł się także w epoce zmierzchu rocksteady i nadejścia reggae. W latach 80. XX wieku przystąpił do ruchu Rastafari i wciąż nagrywał nowe utwory. Zaintrygował się także sceną dancehall, kiedy to na soundystemowej imprezie Kinga Tubby’ego usłyszał jak U-Roy przerabia jego hit ,,Wear You To the Ball”. Holt pomógł mu następnie uzyskać status gwiazdy. Albumy takie jak Police in the Helicopter, czy kompilacja świątecznych hitów The Reggae Christmas Hits Album wydana przez Trojan tylko przypieczętowały międzynarodową renomę artysty. Ostatnim wydawnictwem Johna Holta było Peacemaker z 1993 roku.

Pogłoski o złym stanie zdrowia muzyka docierały od dawna. W sierpniu tego roku zasłabł podczas występu na One Love w Londynie, w Wielkiej Brytanii przeszedł także operację. Nie pojawił się także na długo wyczekiwanym przez fanów koncercie w Polsce, mającym się odbyć podczas festiwalu Regałowisko w Bielawie. Jednakże wiadomość o odejściu Johna Holta wstrząsnęła światem reggae, ponieważ jak w swoich kondolencjach określili pracownicy Trojan Records, odszedł od nas ,,niesamowicie wielki talent i prawdziwy dżentelmen”.

Komentarze

© 2012-2017 Riddim.pl - Reggae Music News

Scroll to top