Jesteś tutaj: Strona Główna » Newsy » Jesień 2016: Premiery Reggae – Polska

Jesień 2016: Premiery Reggae – Polska

Jesień 2016: Premiery Reggae – Polska

Tradycyjnie, drugi rok z rzędu przygotowaliśmy ściągawkę z jesiennych premier płytowych polskiej sceny reggae. Tym razem spis wzbogacony został także o albumy artystów mniej znanych, aczkolwiek wartych polecenia. Nie zabrakło także „wyjadaczy”, którzy z nową energią i pomysłami tej jesieni raczyć nas będą swoją twórczością. Zapraszamy do lektury i odsłuchu!

The Bartenders "Poles Are Movin'!"

Nazwa: The Bartenders „Poles Are Movin’!”
Wydawca: Zima Records
Data premiery: 09.09.2016
Numer katalogowy: –

Czołowi rodzimi pasjonaci ska-jazzu, wychwalani za warstwę muzyczną projektu „Tribute to Alibabki”, ogłaszają premierę nowego albumu, o tyleż alarmującym, co zuchwałym tytule „Poles Are Movin’!” W dwunastu autorskich kompozycjach dziewięciu młodych mężczyzn staje na wyżynach swego muzycznego kunsztu by dostarczyć publiczności najlepszy ska-jazz, na jaki ich stać. Do wykonania zadania zaprzęgli najlepsze melodie, rozenergetyzowane partie trąbki, puzonu i saksofonów, wybornie pulsującą sekcję rytmiczną, przesądzając o sprawie niebanalnymi tekstami w języku polskim i angielskim. The Bartenders poruszają, o czym przekonuje się publiczność kolejnych letnich festiwali, coraz częściej poza granicami kraju.

Sprawdź także: teledysk Alibabki & The Bartenders „Już nie twist”

The Bartenders spotkali się w Warszawie w 2006 roku. Połączyła ich fascynacja dokonaniami jamajskich muzyków lat 60 i 70-tych XX wieku oraz pozornie karkołomny pomysł skonfrontowania ich charakterystycznego podejścia do rytmu z polską melodyką i tradycją muzyczną. O tym, że trafili w dziesiątkę okazało się niebawem, a ostatecznie słuszność obranej drogi potwierdziły m.in. świetne przyjęcie ich debiutanckiej płyty pt. „Szumna Sessions”, kooperacja ze światowego formatu gwiazdą muzyki ska – Dr. Ring Dingiem, a ostatnio wspólne występy i nagrania z legendarnym zespołem Alibabki. Nagrania instrumentów zrealizowano w rozsławionym w złotej erze polskiego rocka studiu Izabelin/Sonus w Łomiankach, natomiast wokale w LocoMotive pod baczeniem Jacka „Dżeksonga” Onaszkiewicza. Ostateczne brzmienie nadali płycie Arek Wielgosik (miks) i Mariusz Dziurawiec (mastering/Studio AsOne).

Za projekt okładki „Poles are movin’!” odpowiada SC SZYMAN aka SZ Pan, artysta grafik od 2002 roku związany z warszawską sceną urban art.

ŁysolMAN vs Pokus "Kontrast"

Nazwa: ŁysolMAN vs Pokus „Kontrast”
Wydawca: –
Data premiery: 02.09.2016
Numer katalogowy: –

„Kontrast” to efekt współpracy pochodzącego z Zielonej Góry ŁysolMAN’a i pochodzącego ze Szprotawy Pokusa. Na krążku znalazło się 12 utworów utrzymanych w stylistyce reggae/hip-hop.

Pokus to młody, obdarzony charakterystyczną barwą głosu wokalista ze Szprotawy, który pierwsze kroki stawiał w muzyce hip-hop’owej organizując m.in. Rap & Reggae Night w Szprotawie. Publice reggae’owej znany głównie ze współpracy z Michajah’em, kilku solowych singli (kanał YouTube Pokusa), a także z występów w reggaeowo-dancehallowej formacji Fayah Inna Di Nation. Przez ostatnie 2 lata koncertował z Orkiestrą Wojskową z Żagania poszerzając swoje muzyczne horyzonty.

Zabawa bitbox’em oraz przypadkowe spotkanie podczas warsztatów na Woodstocku zaowocowało współpracą z ŁysolMAN’em, czego efektem jest album „Kontrast”, który możecie odsłuchać w całości za pośrednictwem platformy YouTube. Tymczasem odsyłamy na fanpage artystów – Pokus i ŁysolMAN, gdzie znajdziecie więcej informacji na temat projektu, a także będziecie na bieżąco z nowościami.

Mesajah Powrót do korzeni

Nazwa: Mesajah „Powrót do korzeni”
Wydawca: Lou & Rocked Boys
Data premiery: 28.10.2016
Numer katalogowy: LOU 194CD

„Powrót Do Korzeni” to najbardziej osobisty i dopracowany album w karierze. Mesajah jako producent wykonawczy nadzorował cały proces powstawania płyty. Razem ze swoim zespołem Riddim Bandits realizował nagrania muzyki w RecPublica Studios w Lubrzy, by potem wraz z bratem paXonem i Adrym w domowym studiu skupić się na wokalach, aranżacjach i chórkach, które nagrały niezawodne I Grades towarzyszące Mesajah na koncertach. Na końcu cały materiał powędrował do AsOne Studio na miks i mastering. Damian Syjonfam, Wlazi z zespołu Bethel, Cheeba oraz paXon i Yanaz uświetnili płytę swoimi gościnnymi zwrotkami.

Duży wpływ na kompozycje miał Bubblaz – Jamajczyk z Firehouse Crew, który już drugi rok jest w ekipie Riddim Bandits. Dzięki temu powstał spójny materiał o wyjątkowym jak na dzisiejsze czasy brzmieniu i bardzo emocjonalnej i szczerej liryce. Przemyślane i dopracowane teksty Mesajah poruszają różne tematy oscylujące wokół poszukiwania własnego „ja” w dzisiejszym pogmatwanym świecie. To na pewno najbardziej osobista płyta w dyskografii artysty. Wydawnictwo promuje teledysk do singla „Wolne”, z gościnnym udziałem Pań z I Grades.

Mademoiselle Carmel

Nazwa: Mademoiselle Carmel „Mademoiselle Carmel”
Wydawca: –
Data premiery: 17.09.2016
Numer katalogowy: –

Debiutancki krążek sześcioosobowej poznańskiej formacji Mademoiselle Carmel to 10 utworów oscylujących w okół takich gatunków jak dancehall, reggae, soul, dub, a nawet folk, z mocnym słowiańskim akcentem w postaci znakomitego utworu „Ryba”, z gościnnym udziałem Mic Liper’a z Roots Melody Sound System. Całość dopełniona charyzmatyczną wokalistką, której wszechstronny wokal sprawia, iż w repertuarze każdy zajdzie coś dla siebie. Album do pobrania za free ze strony mademoisellecarmel.bandcamp.com oraz do nabycia w formie fizycznej na koncertach.

Vavamuffin "V"

Nazwa: Vavamuffin „V”
Wydawca: AKW Karrot Kommando
Data premiery: 18.11.2016
Numer katalogowy: KK100

Vavamuffin – „V”, czyli piąty studyjny album Vavamuffin, który ukaże się 18 listopada nakładem wydawnictwa Karrot Kommando. Wydawnictwo promuje singel „Ferajna”. Na krążku znalazło się 12 utworów stylistycznie bardzo zróżnicowanych, co potwierdzają sami muzycy.

A jak o płycie wypowiedział się zespół? „V to piąta studyjna płyta Vavamuffin. Nagrana z dala od „świata”, w bieszczadzkim Orelcu, zaskakuje energią, kpi z podziałów stylistycznych, najpełniej pokazuję spektrum zainteresowań zespołu. V to dwanaście utworów nie tylko dla fanów reggae, funka czy hip-hopu. To płyta dla fanów muzyki.”.

Gościnnie na płycie udziela się Marcin „Cozer” Markiewicz (trumpet w utworach Goły & Bambuko). Nagrań dokonano w Zagroda Magija, a ich realizacją zajął się Karol Dobrowolski oraz Andrzej Giegiel aka DJ Zero. Realizacja wokali: Aleksander Molak aka Mothashipp (Western Jive Studio).

bezjahzgh-przeczas

Nazwa: Bezjahzgh „Przeczas”
Wydawca: Lou & Rocked Boys
Data premiery: 10.11.2016
Numer katalogowy: LOU 196CD

Album „Przeczas” to druga płyta w dorobku Trzciamajkowej Orkiestry Bezjahzgh. Płyta nagrana została w Studio Q Toma Horna, masteringiem zaś zajęło się Studio As One. Od wydania pierwszej płyty „Nie na chacie” minęło 6 lat. W tym czasie zmieniał się skład zespołu, co miało również wpływ na zawartość materiału znajdującego się na płycie. Ostatecznie powstała płyta, która jest wizytówką tego okresu. Nagrano ją w jedenastoosobowym składzie z rozbudowaną sekcją dętą, z wykorzystaniem sporej ilości syntetycznych dźwięków osadzonych na głębokim basie, gitarach i perkusji. Dopełnieniem jest lira korbowa, sample oraz skrecze. Nie jest to typowa płyta reggae, z muzyką którą kojarzony jest zespół. Zatem z jaką muzyką jest? O tym musicie przekonać się sami.

Rootzmans WIZJE

Nazwa: Rootzmans „WIZJE”
Wydawca: Lou & Rocked Boys
Data premiery: 18.11.2016
Numer katalogowy: LOU 197CD

Zespół Rootzmans powstał w połowie 2012 roku. To wyjątkowy skład na scenie muzycznej bowiem trzon zespołu tworzą dwaj bracia (Piotr i Paweł), ich tata (Mariusz) i wujek (Damian) oraz przyjaciele (Adrian i Bartek). Zespół tworzy muzykę reggae w połączeniu z innymi gatunkami. Grupa brała udział w 7 edycji programu Must Be The Music, gdzie dotarła do finału zbierając pozytywne opinie jurorów oraz uznanie publiczności. Na początku 2016 roku ukazał się singiel „Różni nas wiele”, który powstał przy współpracy z Popkiem i Matheo.

Utwór jest zapowiedzią debiutanckiej płyty zespołu, a w serwisie YouTube osiągnął już 9mln wyświetleń. W czerwcu bieżącego roku grupa zadebiutowała na deskach słynnego amfiteatru podczas 53 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu emitowanego na antenie TVP, prezentując swój najnowszy singiel „Ofiary zatrutego źródła”.

za-zu-zi-tylem-do-przodu

Nazwa: Za Zu Zi „Tyłem do przodu”
Wydawca: Zima Records
Data premiery: 25.11.2016
Numer katalogowy: –

Długo zapowiadany drugi album jarocińsko-ostrowskiej formacji ZA ZU ZI. Punktem wyjścia do tworzenia piosenek było szeroko pojęta muzyka spod znaku reggae, ale mocno zabarwiona innymi gatunkami. Mamy więc tutaj i trochę rocka, ska, psychodelii, ale też elementy disco czy rapu. Jako wyraźną inspirację muzycy wskazują Manu Chao, któremu zresztą też poświęcili jeden z utworów („Señor Esperanza”).

Album powstał w należącym do zespołu Night Session Studio, a kształtu całości nadał Michał Dylikowski z kłobuckiego H.o.M. Studio. W jednym z utworów gościnnie zaśpiewała Martyna Baranowska z Chilli Crew i Soulja Hooligans, współpracująca również m.in. z Ga Ga / Zielone Żabki.

Komentarze

© 2012-2017 Riddim.pl - Reggae Music News

Scroll to top